Amedeo
Uspeh vašega podjetja je naša zaveza
Sledite Nam
PJagency
  -  Spletni marketing   -  KAJ JE VSEBINSKI MARKETING?
Kaj je vsebinski marketing - PJ Agency

Današnji vsakdan narekuje hiter tempo življenja. Če želimo biti uspešni, moramo biti v koraku s časom, spremljati aktualne smernice, poznati konkurenco in njene poteze, to pa je le v grobem hiter povzetek sedanjosti marketinga. Seveda je v tem tudi užitek za vse, ki na področju marketinga želijo rasti in se podajati novim izzivom naproti. Na tem področju nikakor ni dolgčas na prav nobenem oddelku. No, vsaj pri Agenciji PJagodic ne!

Nedavno sem prebrala izjavo enega meni najljubših slovenskih pisateljev, ki me je precej presenetila. Rekel je, da nikoli ne ve, kako se bo zgodba, ki jo piše, končala in da po njegovi filozofiji zgodba ne more biti tako dobra, če že vnaprej zastaviš njen konec. Verjetno bi bilo njegovo mišljenje nekoliko drugačno, če bi se ukvarjal z vprašanjem, kaj je vsebinski marketing.

Načrtujte vsebine in si vnaprej zastavite cilje: doslednost objavljanja, posodabljanje vsebin in dobra grafična zasnova

Nasvet, ki ga menda poslušamo že od vsaj od srednje šole naprej, pa vendar. Pri pisanju vsebin je ključnega pomena, da si zastavimo cilje. Kaj  želimo sporočiti vsem, ki nas spremljajo? Kako se jim lahko približamo? 

Vsebinski marketing

Ko odgovarjamo na vprašanje, kaj je vsebinski marketing, ga moramo še nekoliko razdelati. Pomembno je, da so vsebine celostno dobro zastavljene in da pokriva področja e-mailinga, družbenih omrežij in blog zapisov. Predvsem vsebine blog zapisov naj ne zapadejo: zakaj bi članek pisali na novo, če lahko zgolj dodate posodobljeno vsebino? S tem ustvarite tudi boljši pregled, saj je razvidno, katere smernice so se skozi čas spremnile, kar je v poplavi člankov in hitrim tempom, ki narekuje vedno nekaj novega, zelo priročno.

Za doslednost poleg posodabljanja vsebin poskrbite tudi z rednim objavljanjem in občasnimi “bonbončki” kot so e-priročniki, ki si jih tisti, ki vam sledijo lahko prenesejo, v e-mail marketingu jih redno obveščajte o novostih in poleg stalne prakse deljenja popustov s kodo poskrbite še za podajanje koristnih nasvetov. 

Dejstvo, da smo ljudje vizualna bitja, se pozna predvsem na področju marketinga. Poskrbite za privlačen izgled ne le vaše spletne strani, ampak tudi družbenih omrežij in e-mailov. Raziskave kažejo, da se lepo oblikovana e-poštna sporočila odpirajo bistveno več, če so lepo oblikovana, saj si sledilci to potezo tudi podzavestno zapomnijo.

Če niste prepričani, kako razviti pristen, jasen glas in ton vaše blagovne znamke, bo marketinška agencija PJagodic poskrbela, da bodo vaše vsebine uporabne za vaše občinstvo, kot tudi za promocijo vašega podjetja.

Katere vrste vsebin objavljamo in kako pogosto?

Pri načrtovanju vsebin se vsekakor izognite pretirani optimizaciji: čeprav so vsebine lahko in kvalitetne in optimizirane, bo dobro oko ujelo dejstvo, da “lovite ključne besede”. Zato naj bo razmerje nekje 50:50 (če boste blog zapise objavljali 2x mesečno, naj bo vsebina le enkrat optimizirana), v primeru, da boste objavljali 4x mesečno pa naj bosta dva ali, še bolj priporočljivo, le eden zapis optimiziran. To bo povsem zadoščalo. Vsebinski marketing blog zapisov se v grobem drži pravila, naj bodo članki tematsko razdeljeni na:

  • deljenje osebne izkušnje,
  • prikaza primerov, mnenj,
  • prodajno naravnanost
  • optimizacijo.

Vsi štirje tematski sklopi naj bodo tudi enakovredno zastopani. Ne pozabite preveriti konkurence. Katero dodano vrednost ima lahko vaš zapis? Kaj so ostali spregledali?

Optimizacija spletnih strani: kdaj je kakovost vsebine prioriteta?

Odgovor bi najverjetneje moral biti vedno, predvsem pri optimizaciji spletne strani, ki je za vsako resno podjetje neizogiben in nujen korak do uspeha. Neil Pattel, verjetno eden najprepoznavnejših SEO strokovnjakov, je med podajanjem nasvetov dejal, da je eden najslabših napotkov ta, da je kvantiteta in kvaliteta vsebine ključnega pomena. Torej kakovost vsebine ni pomembna?

Zanimiva diskusija se je razvila v odgovoru podcasta Income School, ki ga vodita Jim Harmer in Ricky Keslerk in se s trditvijo ne strinjata. Patel meni, da je tudi manj kakovostna vsebina v redu, če v ozadju stoji dobra promocija. Seveda trditev drži za platformo, ki je tako obsežna, kot je njegova. Kaj pa vsi tisti, ki svojo pot šele začenjajo?

Sprva se je treba zavedati, da prvi vtis le stežka popravimo. Tisti, ki nas spremljajo, ne gre podcenjevati: številke zgoraj govorijo same zase. Če bo na strani prevladovala promocija brez kvalitetne vsebine, to lahko močno škodi vaši spletni strani, kar se med drugim jasno pozna v številu obiska strani. Tovrstna strategija ubiranja poti do večjega obiska spletne strani z manj dobre vsebine in več promocije torej po mnenju Jima in Rickyja ne more obstati za nove spletne strani. Govorita iz lastnih izkušenj, saj se nenehoma ukvarjata ravno z povsem novimi spletnimi stranmi, ki začenjajo povsem na začetku.

Kar hočeta povedati je, na kratko to, da se njegova strategija, s katero dosega ogromno število obiska na spletni strani, ne nujno obnese tudi za prav vse ostale, ki se sprašujejo kaj je vsebinski marketing in kako ubrati pravo pot do uspeha.

Če se še nekoliko lotimo statistike, Neil pravi, da naj si čas pri pisanju vsebin organiziramo tako, da bo 80 % promocije in 20 % pisanja vsebin. Vendar se zastavlja povsem logično vprašanje: kaj se na novi spletni strani v tolikšni meri sploh promovira? Verjetno je formula v tem primeru ravno obratna, vsaj na začetku. 

Vendar tudi, ko postanemo večji in v večjem obsegu temu primerno tudi promoviramo, vsebine še vedno morajo ostajati kvalitetne. Obiskovalci spletne strani se najverjetneje iz tega razloga tudi vračajo in bodo hitro prepoznali, da vsebinam kvaliteta pada. Obrnili se bodo na konkurenco, vi pa boste izgubili njihovo pridobljeno zaupanje.

Poiščite pravo razmerje med kakovostjo in količino ter prepustite izdelavo spletnih strani našim strokovnjakom. Poskrbeli bomo tudi za izvirno vsebino s pravo mero optimizacije.

Rezultati analiz trga iz zadnjih treh let kažejo, da se mnoga podjetja v veliko večji meri zanašajo na vsebinski marketing in ne več toliko na oglaševanje. Zakaj? Tudi oni spremljajo statistiko, številke pa ne lažejo: kar 80 % ljudi se o določeni blagovni znamki raje ozavešča prek člankov kot pa prek oglasov, saj menijo, da je vsebina člankov bolj avtentična in ji zato bolj zaupajo.

Prijava na e-novice

Vabimo vas, da se prijavite na naše e-novice. Nekajkrat mesečno vas bomo obveščali o naših prihajajočih dogodkih, najzanimivejših zapisih ter naših drugih aktivnostih in novostih.

Hvala za prijavo. Predstavitev našega podjetja vam bomo kmalu poslali po e-pošti.

Close Window